Ethiopian Cross Cofee

O KRAJU
Etiopia jest jednym z najstarszych narodów świata i najstarszym niepodległym państwem w Afryce. Jest to także drugi najludniejszy kraj w Afryce Subsaharyjskiej po Nigerii.

6

Niestety jest też jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Według wskaźnika rozwoju społecznego (HDI), określającego stopień rozwoju państw świata, Etiopia znajduje się na 174 miejscu spośród 194 krajów świata. Około 40% mieszkańców Etiopii żyje poniżej granicy ubóstwa, co oznacza, że prawie połowa Etiopczyków musi przeżyć za około 4 zł dziennie.

7

Mimo, że dostęp do edukacji w Etiopii z roku na rok się zwiększa, nie idzie to jednak w parze z solidnym wykształceniem. Brak odpowiednich warunków do nauki oraz przede wszystkim brak wykształconych nauczycieli, powoduje że jakość kształcenia jest bardzo niska. Ponad 60% ludności powyżej 15 roku życia nie potrafi czytać i pisać.

8

 

MIEJSCE, KTÓRE WSPIERAMY
Shire Endesellassie jest małym miastem położonym w regionie Tigraj w Etiopii. Jest to jedna z najbardziej wysuniętych na północ miejscowości kraju, leżąca niedaleko granicy z Erytreą (40km w linii prostej). Shire leży pomiędzy historycznymi miastami Axum (65km) i Gonder (300km). Od stolicy Addis Abeba dzieli je 1097 km. Tutejsza ludność to przede wszystkim drobni rolnicy i handlarze. Nie ma tutaj żadnego przemysłu. W mieście jest dużo ludności napływowej z różnych części kraju.

12

2

Obecność salezjańska w Shire rozpoczęła się w 2008 roku. Podlegała wspólnocie w Adwa oddalonej od Shire o 90 km. W Shire zamieszkało dwóch współbraci, otwierając pierwsze klasy szkoły podstawowej, w roku 2010 nastąpiło oficjalne otwarcie placówki misyjnej, pomimo że dyrektor był wciąż ten sam dla Adwa i Shire. Od roku 2012 Shire jest samodzielną placówką salezjańską pod wezwaniem Trójcy Świętej. Obecnie nasza wspólnota liczy trzech współbraci (dwóch księży i brat zakonny). Dyrektorem placówki jest ks. Krzysztof Jasiński, polski misjonarz pracujący w Etiopii od ponad 20 lat.

Placówka jest młoda, obecnie w fazie wykończeniowo rozwojowej z wieloma potrzebami. W roku szkolnym 2014/2015 po raz pierwszy została otworzona ósma klasa. Staramy się zapewnić naszym uczniom dobre warunki do nauki i wypoczynku. Tylko dzięki ofiarności dobrych ludzi jest to wszystko możliwe i dlatego modlimy się, aby Pan im błogosławił i wynagrodził za szczodre serca.

3

 

KOMU POMAGAMY
Nasze wsparcie skierowane jest do dzieci i młodzieży skupionej przy ośrodku salezjańskim w Shire. Bezpośrednio dzięki naszej akcji pomoc uzyska 500 uczniów szkoły podstawowej w Shire oraz 350 dzieci z ośrodka młodzieżowego prowadzonego przez Salezjanów.

 5

CEL
Celem akcji jest zapewnienie dobrej jakości edukacji dla dzieci i młodzieży, tak aby po jej ukończeniu były jak najlepiej przygotowane do podjęcia kształcenia zawodowego, dzięki któremu uzyskają pracę. Pierwszym etapem wsparcia jest wyposażenie szkoły i ośrodka oraz zakup materiałów edukacyjnych. 

1

 

PARTNER
Wsparcie realizowane jest za pośrednictwem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego – Młodzi Światu, który od ponad 16 lat wspiera działalność misyjną na wszystkich kontynentach (www.swm.pl).

logo_swm_CMYK-01

Już teraz w Klubie PDP  możesz nabyć wysokiej jakości kawę (ziarnistą lub mieloną) z Shire w Etiopii i w ten sposób wesprzeć Misję. 

 

Oddajemy w Wasze ręce Djimmah - jeden z najstarszych gatunków kawy na świecie, który od przeszło tysiąca lat towarzyszy etiopskim mnichom w nocnych medytacjach. Ziarno, z którego przygotowujemy naszą kawę, pochodzi z wyżynnych lasów zachodniej Etiopii. Owoce dojrzewają przez 11 miesięcy w cieniu wiekowych drzew, co pozwala na rozbudowanie całej gamy zaskakujących smaków w każdym ziarnie. Zebrane owoce, zgodnie z pradawnym zwyczajem, suszone są na matach w promieniach tropikalnego słońca. Dzięki temu przejrzewają, co jeszcze bardziej wzbogaca ziarno. Następnie ziarna są łuskane i ręcznie sortowane. Tak wyselekcjonowane ziarna trafiają do małej palarni w Krakowie, gdzie na zamówienie, zgodnie z recepturą sprzed wieku, są mistrzowsko palone pod okiem specjalisty.

Już 700 lat temu Arabowie zachwycali się aksamitną, czekoladową cielistością, orzechowym posmakiem, nutami drzewnymi i lekko owocowym aromatem Djimmah. Wyróżniającą cechą jest delikatny pikantny posmak, co czyni ją jeszcze bardziej pobudzającą i zaskakującą.

KUPUJĘ

kawa_3D