• 8 września 2016
  • komentarzy
  • 1247 osób przeczytało
  • to!

Jak samodyscyplina kształtuje poczucie własnej wartości

Gregory L. Jantz PHD

Będziecie mogli pomóc synowi odnosić korzyści zarówno z sukcesów, jak i porażek, jeśli porozmawiacie w gronie bliskich o waszym podejściu do kwestii samooceny. Gdzie nie popatrzeć, ludzie zastanawiają się, jak chronić poczucie własnej wartości dziecka. Taka refleksja może być bardzo wartościowa. Jednocześnie, jeśli ochrona wysokiej samooceny koliduje z rozwijaniem charakteru i samodyscypliny, trzeba przemyśleć na nowo nasze podejście.

Obecnie można zauważyć trend hucznego świętowania ukończenia każdej klasy, wręczania trofeów za wzięcie udziału w grze i nagród za najmniejszy wysiłek. To może rozmyć sens sukcesu, na który trzeba sobie zapracować. Jeśli chodzi o rozwijanie charakteru, pochwała sukcesu, na który się zapracowało oraz porażka, która jest motorem zmiany są podstawą kształtowania silnego „ja” u chłopca. Nie istnieją naukowe dane, które miałyby potwierdzać, że bezpodstawne chwalenie i ochrona dzieci przed porażkami budują silny charakter.

Gdy obserwujecie waszego syna, możecie zauważyć, że czasem bardzo dobrze wie, kiedy zapracował na sukces, a kiedy nie. Zdaje sobie wówczas sprawę, że pochwały, które słyszy, nie mają źródła w jego wysiłku. Chłopcy świetnie się orientują, czy ich samoocena wymaga w danym momencie pochwały. Może nie wyrażą tego na głos, ale dobrze o tym wiedzą! Zastanawiają się często (choć niekoniecznie w tych słowach): Dlaczego nasze społeczeństwo zakłada, że wysoka samoocena jest najlepiej chroniona (i budowana), gdy wygrywa każdy, bez względu na dokonania? Dlaczego tak często staramy się, aby żadne dziecko nie przegrało? Dlaczego chcemy być pewni, że żadne dziecko nie czuje się źle ani przez chwilę?

Sprawniej, niż nam się zdaje, dzieci podświadomie dostrzegają błędy w naszej obsesji, by natychmiast uporać się z każdym „niskim poczuciem własnej wartości”, tak by wysoka samoocena była nieustannie chroniona i budowana. To ostatnie jest faktycznie kluczowe dla zdrowego rozwoju, jednak starania, by za wszelką cenę chronić najdrobniejsze odczucia dotyczące samooceny – włączając w to eliminowanie rywalizacji oraz nagradzania w oparciu o zasługi – może na dłuższą metę zburzyć wysokie poczucie własnej wartości. Nasze dzieci to czują.

Wyczuwają zagrożenie dla ich rozwijającej się psychiki, gdy:

 przysłaniamy ideę zapracowania sobie na sukces,

 zbyt szybko uwalniamy dzieci od bolesnych odczuć, które są pożyteczne,

 usiłujemy sprawić, by uczucia i emocje dzieci „rozrzedziły się”, tak by już nie było im nieprzyjemnie. Nie rozumiemy wówczas, że dziecko może potrzebować je przemyśleć, tak by wzmocnił się jego charakter i samodyscyplina,

 za bardzo chronimy dziecko przed porażkami.

 

dzielny-urwis-jak-wychowac-syna

Gregory L. Jantz PHD