• 21 listopada 2016
  • komentarzy
  • 1185 osób przeczytało
  • to!

Sukces polskich naukowców w Brukseli, zdobyli 27 medali

Sukces polskich naukowców na światowych targach wynalazków Brukseli. Z 50-ciu zaprezentowanych innowacyjnych rozwiązań i projektów 24 otrzymały złote medale, a trzy srebrne. Polacy prezentowali swoje wynalazki z różnych dziedzin, między innymi informatyki, elektroniki, chemii, biologii, medycyny.

Złoty medal z wyróżnieniem dostał między innymi Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach. W tym przypadku znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych. Metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. – One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie – tłumaczył Marek Godlewski.

Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przedstawiała nową metodę zabezpieczenia dowodów przed podrabianiem za pomocą lasera. – Dzięki znakowaniu laserowemu możemy wprowadzać dodatkowe informacje – chronimy dane posiadacza i zabezpieczamy przed manipulacją – dodała.

Na targach prezentowało się ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów. Nagrody i wyróżnienia przyznało jury złożone z kilkudziesięciu międzynarodowych ekspertów. Część naszych naukowców mówiła, że udział w targach to dla nich okazja do rozmów z firmami i instytutami w sprawie realizacji innowacyjnych rozwiązań. Naukowcy narzekali też, że po raz pierwszy od 24 lat nie otrzymali dofinansowania z ministerstwa nauki na udział w światowej wystawie wynalazków.

 

bcnbkwk