• 28 maja 2015
  • komentarzy
  • 3301 osób przeczytało
  • to!

Rekonstrukcja twarzy Jezusa jako dziecka?

Wielką dyskusję na portalach społecznościowych i blogach pasjonatów starożytności wzbudził w ostatnich dniach opublikowany na Inside Edition film przedstawiający rezultaty kryminalistycznych badań Całunu Turyńskiego i prezentujący twarz Jezusa w wieku dziecięcym.

W jaki sposób uzyskano tak zaskakujący obraz? Wizerunek z Całunu Turyńskiego poddano obróbce komputerowych technik kryminalistycznych, z tym że kolejne kroki badań wykonywano od końca. Po zmniejszeniu rozmiaru szczęki, odchudzeniu twarzy i złagodzeniu zarysu oczu otrzymano wizerunek młodego chłopca o blond włosach i niebieskich oczach.

Czy taki obraz jest prawdziwy?

jesus

Prof. Mark Goodacre z Duke University uważa, że uzyskany wynik jest kompletnie niewiarygodny: „Jezus nie mógł wyglądać w ten sposób. Miał ciemną karnację. Nie był kimś wyglądającym jak postać z renesansowych obrazów”. Poważne wątpliwości budzi także metodologia badań.

Mimo to eksperyment wydaje się ciekawy i – pomimo niedociągnięć stawia współczesnej nauce interesujące pytania, czego dowodem są liczne głosy na forach i blogach anglojęzycznych biblistów. Kto wie, jak daleko w przeszłość będziemy mogli sięgnąć w najbliższej przyszłości dzięki rozwojowi technologii.

Źródło: orygenes.pl