źródło: Wikipedia: Rembrandt, Św. Mateusz i anioł
  • 21 września 2015
  • komentarzy
  • 4069 osób przeczytało
  • to!

Odnaleziono grób św. Mateusza?

Syberyjscy naukowcy odkryli w Kirgistanie osadę Saka sprzed 2500 lat. Odnalezienie miejscowości i dwustu artefaktów może oznaczać odkrycie nieznanego dotąd miasta starożytnego świata. Znalezisko jest cenne nie tylko ze względu na jego wartość historyczną, ale również religijną. Istnieją podania, które twierdzą, iż w klasztorze Issyk-Kul znajdującym się w tym miejscu został pochowany św. Mateusz Apostoł i Ewangelista.

Wedle tradycji Kościoła Zachodniego relikwie św. Mateusza zostały pochowane w krypcie katedry w Salerno (Włochy). Kościół Wschodni uważa, że po śmierci męczeńskiej ciało świętego pochowano w Issyk-Kul. W miejscu złożenia relikwii wybudowano opactwo, które miało podtrzymywać i propagować kult apostoła. W średniowieczu miał on być powszechny dla całego Kościoła. Podania te potwierdza pochodząca z czternastego wieku mapa kartografa Abrahama Cresquesa. Z czasem plaża, a tym samym znajdujący się na nie klasztor, znalazł się pod wodą.

Na dnie jeziora trwają obecnie intensywne poszukiwania źródeł archeologicznych, które poszerzą naszą wiedzę o tym miejscu. Archeolodzy wydobyli ponad dwieście fragmentów strzał, naczyń, odlewów czy monet. Równolegle do wykopalisk trwają próby odczytania pisma armeńsko-syryjskiego, które występuje na wydobytych przedmiotach.

isyk 2

isyk 3

Źródło: Orygenes.pl