źródło: Dado Ruvic / Reuters
  • 14 września 2016
  • komentarzy
  • 1069 osób przeczytało
  • to!

Nad Cyprem przeleciał meteoryt

Meteoryt szacowany na cięższy niż pięć kilogramów przeleciał 9-go września przed świtem nad Cyprem. Towarzyszył mu niebieski ogon, błyski i huki. Zaniepokojeni mieszkańcy powiadamiali o zdarzeniu policję – informują cypryjskie media.

Huki i błyski na niebie obudziły w piątek między północą a godz. 1 mieszkańców Cypru. Biuro prasowe cypryjskiej policji informuje o setkach telefonów od zaniepokojonych zjawiskiem mieszkańców.

– Nie potwierdzając niczego, mocno wierzymy w to, że był to meteoryt – powiedział lokalnym mediom przedstawiciel policji. – Mamy wielu świadków opisujących go jako obiekt z niebieskim ogonem, przemierzający niebo nad górami Troodos czy miastem Limassol – dodaje.

Część świadków mówiła też o silnej eksplozji i wstrząsie, a niektórzy twierdzili, że widzieli moment upadku meteorytu.

Członek honorowy Cypryjskiego Towarzystwa Astronomicznego Ioannis Fakas w wypowiedzi dla lokalnych mediów stwierdził, że ponad 5-kilogramowy meteoryt musiał wybuchnąć nad Cyprem, natomiast jego elementy wpadły do morza w rejonie zatoki Morfu na północy wyspy.

Iordanis Demetriades z Cypryjskiego Departamentu Geologicznego zdementował informacje o upadku meteorytu, powołując się na aparaturę sejsmologiczną, która nie wyczuła tej nocy żadnych drgań. – Nasza aparatura sejsmograficzna powinna zarejestrować jakiekolwiek wstrząsy na lądzie i morzu. Bardziej prawdopodobne jest to, że obiekt najpewniej eksplodował na niebie, co wywołało falę uderzeniową, którą poczuli mieszkańcy – wyjaśnił Demetriades.

W wyniku kosmicznego zjawiska nikt nie został poszkodowany. W 2013 roku wielokrotnie większy meteoryt wybuchł nad ziemią na Uralu w Rosji. Tysiące osób zostały wtedy poszkodowane w okolicy Czelabińska przez pękające szyby i spadające z nieba odłamki.

 

 wkxrwxy