źródło: YURI GRIPAS / Reuters
  • 12 października 2016
  • komentarzy
  • 1255 osób przeczytało
  • to!

Ekspedycja na Marsa za kilkanaście lat

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział wysłanie za kilkanaście lat ludzi na Marsa dzięki współpracy z prywatnymi firmami „przy budowie nowych statków mogących zapewnić bytowanie i transport astronautów w długoterminowych misjach daleko w kosmos”.

„Ustaliliśmy wyraźny cel mający żywotne znaczenie dla następnego rozdziału historii Ameryki w kosmosie: wysłanie ludzi na Marsa w latach 30. obecnego stulecia i bezpieczne sprowadzenie ich z powrotem na Ziemię, z ostateczną ambicją, że kiedyś pozostaną tam przez dłuższy czas” – napisał Obama w przesłaniu, opublikowanym na stronie internetowej telewizji CNN.

Jak zaznaczył prezydent, w tym tygodniu w Pittsburghu odbędzie się zorganizowane przez Biały Dom spotkanie, na którym naukowcy, inżynierowie i studenci mają dyskutować na temat metod intensyfikacji podboju kosmosu.

Obama wskazał, że o ile jeszcze pięć lat temu amerykańskie firmy prywatne nie zajmowały się w ogóle wysyłaniem statków kosmicznych na orbitę wokółziemską przy pomocy własnych rakiet nośnych, to obecnie przypada na nie ponad jedna trzecia rynku takich usług.

„Dotarcie do Marsa będzie wymagało kontynuowania współpracy rządu z prywatnymi inwestorami i jesteśmy już w tym dobrze zaawansowani” – zaznaczył prezydent USA dodając, że w ciągu najbliższych dwóch lat prywatne spółki rozpoczną transportowanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

bcnbkwk