źródło: CK Zamek w Poznaniu (Jędrzej Franek)
  • 14 września 2016
  • komentarzy
  • 1492 osób przeczytało
  • to!

Świetny Tydzień z Architekturą

Gdzie są najładniejsze klatki w poznańskich kamienicach? Co to jest ten Bauhaus? – dowiemy się podczas trzeciej edycji Tygodnia z Architekturą. Impreza zacznie się w środę.

Na myśl o niemieckiej architekturze w Poznaniu przed oczami od razu staje centrum wydarzeń Tygodnia z Architekturą – Zamek ukończony w 1910 r. dla cesarza Wilhelma II i inne budynki Dzielnicy Cesarskiej, jak Teatr Wielki czy Collegia Minus i Maius. – Ale przykładów jest o wiele więcej – mówi krytyk architektury Kuba Głaz. – To przecież cały XIX wiek. Układ urbanistyczny Poznania zarówno z tamtego stulecia, jak i początku XX wieku to dzieło rąk niemieckich – dodaje. Poniemieckie są przecież secesyjne kamienice na Jeżycach, Wildzie czy Łazarzu. – Moduł dużej czynszowej kamienicy, która jest charakterystyczna dla Poznania, definiuje nasze miasto. Poza Krakowem nie jest zachowany nigdzie w takiej obfitości. To wielki kapitał historyczny, którym warto się chwalić – zauważa historyk sztuki dr hab. Piotr Korduba.

Kuba Głaz poprowadzi debatę, która otworzy Tydzień z Architekturą. – Będziemy mówić o odbiorze niemieckiej architektury przez mieszkańców miast. Ona jest dwoista – z jednej strony podziwiana jest jej jakość, a z drugiej strony wciąż panuje przekonanie, że to obce czy budowane przeciwko nam. Na przykład pojawiają się głosy, żeby nie remontować Zamku, bo to pruskie dziedzictwo – mówi Głaz. Debata odbędzie się w środę o godz. 18 w Sali Kominkowej CK Zamek.

Ciekawie zapowiada się także wykład „Architektura III Rzeszy w Poznaniu – projekty i realizacje”, który poprowadzi historyk sztuki dr hab. Hanna Grzeszczuk-Brende (21.09, godz. 18 w Sali pod Zegarem CK Zamek).

Poniemiecką architekturę będzie można poznać także w praktyce. W programie imprezy jest zwiedzanie Dzielnicy Cesarskiej (16.09, godz. 12, CK Zamek) i spacer po kamienicach, na który uczestników zabierze Maciej Sobczyk, autor bloga „Klatkowiec”, który zapowiada, że podczas spaceru zaprowadzi do niedostępnych na co dzień wnętrz kamienic w centrum miasta. Spacer odbędzie się 18 września o godz. 15. O godz. 18 Sobczyk poprowadzi wykład o najpiękniejszych wnętrzach kamienic. Ale Tydzień z Architekturą to także zwiedzanie Okrąglaka, budowanego przy rondzie Kaponiera wieżowca Bałtyk oraz zakamarków Biblioteki Uniwersyteckiej.

Wiele miejsca podczas tegorocznego Tygodnia z Architekturą poświęcono wyjątkowemu niemieckiemu wkładowi w architekturę, wzornictwo i jednocześnie edukację – Bauhausowi. To nazwa innowacyjnej szkoły wzornictwa założonej w 1919 r. przez architekta Waltera Gropiusa i jednocześnie nowego nurtu projektowania, który zapoczątkowała. Jego podstawy będzie można poznać podczas wykładu prof. Józefa Mrozka „O stylu Bauhaus” (20.09 godz. 18, Sala pod Zegarem CK Zamek). Piotr Korduba poprowadzi z kolei debatę „Czego nauczył nas Bauhaus? Recepcja wzorów Bauhausu w II Rzeczpospolitej oraz ochrona jego dziedzictwa we współczesnej Polsce” (15.0, godz. 18, Hol Balkonowy CK Zamek). Czy przykłady tego stylu można znaleźć w Poznaniu? Zdaniem Korduby trudno o bezpośrednie przykłady, ale wpływy Bauhausu były widoczne choćby w typografiach czy projektach graficznych z okresu międzywojennego. Do 29 września będzie działała także skierowana od najmłodszych wystawa „Bauhaus, szkoła nie tylko dla dorosłych”.

Gratką dla miłośników architektury i filmu będą pokazy kultowego filmu Fritza Langa „Metropolis” z 1927 r. (16.09, godz. 20, MTP). Podobno inspiracją dla futurystycznej scenografii dystopijnego obrazu była nieistniejąca już Wieża Górnośląska na MTP, którą zaprojektował wybitny architekt Hans Poelzig. Ten sam architekt jest autorem kompleksu fabrycznego w Luboniu. Jego zwiedzanie odbędzie się 24 września, wyjazd o godz. 10 spod Muzeum Narodowego.

Na spacery i projekcję filmu obowiązują zapisy. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie organizatora – poznańskiego oddziału SARP – www.poznan.sarp.org.pl.

kowdtsp