źródło: Antoni Chylaszek
  • 3 kwietnia 2015
  • komentarzy
  • 2614 osób przeczytało
  • to!

Historia pewnego zdjęcia

Jan Lorek

Wśród zdjęć, które wykonał mój Dziadek, Antoni Chylaszek jest jedno, które przypomniało mi się w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Przedstawia święcenie pokarmów przy kapliczce za wałem w Bobrku (Kotlina Oświęcimska). Musiało być wykonane w latach pięćdziesiątych. W 1956 zmarł ks. Bronisław Ataman, którego widać na zdjęciu. Przechodząc obok tego miejsca wyszedłem na wał, żeby zobaczyć i utrwalić widok tego miejsca dzisiaj. Akurat tak się składa, że byłem tam w Wielki Piątek, czyli na dzień przed święceniem pokarmów. Teraz w tej części wsi pokarmy święci się w innym miejscu, nie tylko w kościele. Taka tradycja tu panuje i ludzie bardzo pilnują, żeby została zachowana. Obecnie w Bobrku Dolnym pokarmy święci się przy krzyżu obok pastwiska, które też już odchodzi do lamusa, bo i krowy z Bobrku zniknęły.

Jakie różnice między obiema fotografiami można zauważyć? Na ujęciu sprzed lat są domy, które wtedy jeszcze znajdowały się za wałem. Obecnie jest tam pusto. Nie widać tego, ale można wywnioskować, co zresztą jest prawdą, że nawet Wisła biegła inaczej. Obecnie płynie w miejscu, gdzie stały te domy. Zwracam też uwagę na błoto, jakie widać na obu ujęciach i fakt, że ludzie w czasie święcenia klęczeli na ziemi.

To główne różnice. Najważniejsze, że tradycja przetrwała i możemy zobaczyć tę różnicę dzięki fotografii, która przetrwała już około pół wieku.

Kapliczka za Walem Jan Lorek

Jan Lorek

działacz społeczny, publicysta, fotograf