Badania archeologiczne dowodzą, że po południowej stronie Tatr, już w pierwszych wiekach naszej ery, pozyskiwano rudę, z której wytapiano żelazo.
Nie żyje Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.
Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak „Kanał” i „Popiół i diament” reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. „Człowiekiem z marmuru” i „Człowiekiem z żelaza” pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak „Popioły”, „Wesele”, „Panny z wilka”, czy „Pana Tadeusza”.
Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość tak w kraju, jak i za granicą. W 2000 roku otrzymał bodaj najważniejszą nagrodę, jaką może dostać reżyser, czyli Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara. W latach 1989-1991 reżyser zasiadał w Senacie. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego.
Andrzej Wajda oczekiwany był w Rzymie na rozpoczynającym się w czwartek festiwalu filmowym. Na tej wielkiej międzynarodowej imprezie odbędzie się projekcja ostatniego filmu reżysera „Powidoki”. Pokaz filmu zapowiadany jest jako jedno z jego najważniejszych wydarzeń.
Dzień później odbędzie się spotkanie z twórcami filmu; aktorami Bogusławem Lindą i Zofią Wichłacz oraz Pawłem Edelmanem, autorem zdjęć. Organizatorzy mieli nadzieję, że obecny będzie również reżyser, bardzo znany we Włoszech od wielu lat. Nie było jednak potwierdzenia, że artysta przyjedzie.
Kiedy w lipcu zapowiedziano projekcję dzieła Wajdy w Wiecznym Mieście włoskie media podkreślały, że film przywiezie „jeden z największych mistrzów światowego kina”. Dyrektor artystyczny festiwalu Antonio Monda podkreślał wtedy, zapowiadając pokaz „Powidoków” , że przedstawia on w „poruszający sposób relacje między dyktaturą a sztuką, ideologią i wolnością wypowiedzi”.
Tekst pochodzi ze strony: http://wiadomosci.onet.pl/