źródło: Paweł Topolski / PAP
  • 10 października 2016
  • komentarzy
  • 1187 osób przeczytało
  • to!

Andrzej Wajda nie żyje

Nie żyje Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat.

Andrzej Wajda był wybitnym reżyserem filmowym i teatralnym. Jego filmy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak „Kanał” i „Popiół i diament” reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. „Człowiekiem z marmuru” i „Człowiekiem z żelaza” pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak „Popioły”, „Wesele”, „Panny z wilka”, czy „Pana Tadeusza”.

Andrzej Wajda był wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość tak w kraju, jak i za granicą. W 2000 roku otrzymał bodaj najważniejszą nagrodę, jaką może dostać reżyser, czyli Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara. W latach 1989-1991 reżyser zasiadał w Senacie. Był także Kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Ostatni film reżysera

 

Andrzej Wajda oczekiwany był w Rzymie na rozpoczynającym się w czwartek festiwalu filmowym. Na tej wielkiej międzynarodowej imprezie odbędzie się projekcja ostatniego filmu reżysera „Powidoki”. Pokaz filmu zapowiadany jest jako jedno z jego najważniejszych wydarzeń.

Dzień później odbędzie się spotkanie z twórcami filmu; aktorami Bogusławem Lindą i Zofią Wichłacz oraz Pawłem Edelmanem, autorem zdjęć. Organizatorzy mieli nadzieję, że obecny będzie również reżyser, bardzo znany we Włoszech od wielu lat. Nie było jednak potwierdzenia, że artysta przyjedzie.

Kiedy w lipcu zapowiedziano projekcję dzieła Wajdy w Wiecznym Mieście włoskie media podkreślały, że film przywiezie „jeden z największych mistrzów światowego kina”. Dyrektor artystyczny festiwalu Antonio Monda podkreślał wtedy, zapowiadając pokaz „Powidoków” , że przedstawia on w „poruszający sposób relacje między dyktaturą a sztuką, ideologią i wolnością wypowiedzi”.

 

 

Tekst pochodzi ze strony: http://wiadomosci.onet.pl/