źródło: Stephen Weigel, ołtarz główny w Bazylice św. Piotra
  • 28 lutego 2015
  • komentarzy
  • 2686 osób przeczytało
  • to!

Sobota pierwszego tygodnia Wielkiego Postu

George Weigel

W Rzymie dopełniło się ostatecznie przeznaczenie Piotra, kiedy ukrzyżowano go głową w dół w Cyrku Nerona i kiedy tym aktem całkowitego poddania się Panu Piotr wypełnił swoje powołanie. Po raz kolejny zaprzeczył swemu powołaniu, po raz kolejny został wezwany do powrotu i po raz kolejny odpowiedział na wezwanie. Nawrócenie jest zawsze możliwe. Nikt nigdy nie znajduje się poza zasięgiem Bożego miłosierdzia. Potrzebna jest tylko odpowiedź wiary. Później na pewno pojawi się, jako kolejny dar łaski, odwaga do tego, by żyć tą odpowiedzią. 

Historia Piotra pokazuje nam jednak dobitnie, że łaska potrafi pokonać niedostatki Kościoła, jego pasterzy i jego ludu. Niedostatki te pozostaną częścią Kościoła aż do czasów Nowego Jeruzalem. Podobnie jak i obietnica Pana o zachowaniu Kościoła w prawdzie wyzwalającej wszystkich ludzi.

 

 rzymskie_1_4_v5_70mm_300dpi (1)

George Weigel

amerykański myśliciel, teolog, biograf Jana Pawła II, współpracuje z Ethics and Public Policy Center w Waszyngtonie, autor książek. m.in. "Świadek nadziei" "Katolicyzm ewangeliczny", "Rzymskie pielgrzymowanie"