• 9 października 2016
  • komentarzy
  • 1189 osób przeczytało
  • to!

Niedziela

Beata Legutko

Dysputa

– Czego żałujecie, święte dusze z Czyśćca na ziemi, którą opuściłyście?

Żałuję straconego czasu. Nie sądziłam, że jest aż tak cenny, aż tak szybki ani że jest tak niemożliwy do naprawienia… Jeśli wiedziałabym… Jeśli mogłabym jeszcze…!

Cenny czas…! Dzisiaj cenię cię, tak jak na to zasługujesz. Dano mi cię, abym poświęcił cię w całości miłości do Boga, mojemu uświęceniu, abym pomogła i dała dobry przykład bliźniemu; poświęciłam cię, aby grzeszyć, aby szukać przyjemności, na dzieła, które wzbudzają teraz we mnie tak gorzki żal!

Czas tak szybko mijający na ziemi i tak wolno w tym więzieniu z ognia! Mijałeś dawniej jak błyskawica; moje życie uciekało, jak sen; a teraz godziny wydają mi się latami…! Dni… wiekami!

Czas niepowetowany! Na ziemi wydawało się, że nie musisz się nigdy skończyć; jednak śmierć przegięła nić moich dni w momencie, kiedy najmniej o niej myślałam. O stracony czasie, oto minąłeś bez nadziei powrotu!

Wy, którzy żyjecie na ziemi, poświęćcie dla nas Najświętszemu Sercu Jezusowemu kilka tych godzin, kiedy to udzielona wam jest łaska, w tak wielkiej obfitości i z taką łatwością!

 

Bogobojne praktyki

• Postanowienie. Przyjść z pomocą teraz w Czyśćcu, przy użyciu wszelkich możliwych środków, które są w naszej mocy, duszom tych, którzy podczas ich życia wykonywali to święte ćwiczenie i nas polecali tym, którzy w tym momencie idą do nieba.

• Duchowe ćwiczenie. „Cierpienia dusz Czyśćcowych są tak wielkie, że jeden dzień wydaje im się tysiącem lat” (Święty Vincent / Wincenty Ferrier).

• Zadośćuczynienie. Poświęcić krótką chwilę, aby oddać cześć Najświętszemu Sercu Jezusowemu za najbardziej opuszczoną duszę.

• Motyw. Im większa jest jej nędza tym większa będzie jej wdzięczność. Ona będzie prosić, aby Bóg was nie opuszczał i żebyście się nigdy od niego nie oddalały przez grzech.

 

yynhobr

 

Tekst pochodzi z książki:

wolanie-z-z-zaswiatow-czego-chca-od-nas-dusze-czysccowe

Beata Legutko

dr filozofii, redaktor w pismach LIST i BIBLIA Krok po kroku