• 17 listopada 2016
  • komentarzy
  • 2133 osób przeczytało
  • to!

Zrozumieć przewlekłe zmęczenie i fibromialgię

Zawarte w Biblii stare i niezwykle dobitne w swym wyrazie przysłowie głosi: „Ale na próżno rozwieszają sieci na oczach wszelkiego ptactwa” (Prz 1, 17).

Oznacza ono, iż wróg nie może cię pokonać, jeśli widzisz i rozumiesz jego postępowanie. Jeżeli twoim wrogiem jest zespół przewlekłego zmęczenia lub fibromialgia, wówczas – zgodnie z przysłowiem – twoim pierwszym krokiem ku zwycięstwu powinno być zrozumienie uwarunkowań tych schorzeń. Kiedy będziesz uzbrojony w wiedzę opartą na faktach i prawdzie dotyczącej tego, z czym się zmagasz, będzie ci łatwiej modlić się i podejmować mądre decyzje związane z leczeniem. Bóg nie chce, byś biernie przyjmował przypuszczane na ciebie ataki. Możesz stawić im opór dzięki wiedzy, mądrości, wierze i modlitwie! W wymiarze przyrodzonym możesz wzmocnić swój układ odpornościowy, a w wymiarze duchowym możesz pokrzepić swoją wiarę.

Czytając ten rozdział, uczyń poniższą modlitwę biblijną swoją modlitwą o uzdrawiającą moc Biblii, pracując zarówno nad cielesnym, jak i duchowym rozeznaniem stanu, w którym się znajdujesz:

„Przy Tobie chcę trwać, Boże, mocy moja, 

bo Ty, Boże, jesteś moją twierdzą. 

…  Tobie, o mocy moja, pragnę grać i śpiewać,

bo Ty, o Boże, jesteś moją twierdzą  i moim najlepszym Bogiem”.  (Ps 59, 10. 18)

 

Zrozumieć walkę

Zespół przewlekłego zmęczenia (ang. chronic fatigue syndrome – CFS), zwany również zespołem przewlekłego zmęczenia i zaburzeń immunologicznych (ang. chronic fatigue and immune dysfunction syndrome – CFIDS), jest poważnym i pozbawiającym sprawności stanem zmęczenia, którego nie można wyeliminować nawet długim odpoczynkiem. Pomimo prowadzonych od ponad 25 lat badań nie odkryto jeszcze lekarstwa na CFS. Zazwyczaj towarzyszy mu wiele prowadzących do ogólnego osłabienia objawów, a diagnozę stawia się wówczas, gdy zarówno objawy, jak i zmęczenie trwają przynajmniej sześć miesięcy, a ponadto nie można dla nich znaleźć żadnego innego wytłumaczenia.

Do objawów CFS zalicza się stan wycieńczającego zmęczenia, które nie ustępuje pomimo odpoczynku i może się nasilić wskutek aktywności fizycznej lub umysłowej, problemów związanych ze snem (trudności w zasypianiu lub utrzymaniu ciągłości snu), upośledzenia pamięci krótkotrwałej lub koncentracji, bólu gardła, tkliwych węzłów chłonnych na szyi i pod pachami, bólu mięśni i stawów występującego bez zaczerwienienia lub opuchlizny, a także bólów głowy. Dodatkowe objawy obejmują zamglony wzrok, ból oczu lub wrażliwość na światło; zaburzenia żołądkowo-jelitowe; dreszcze i nocne poty; alergie i nadwrażliwość na pokarmy, zapachy, substancje chemiczne i lekarstwa; rozdrażnienie, huśtawki nastrojów, niepokój, napady paniki; trudności w utrzymaniu wyprostowanej postawy ciała, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi i omdlenia; problemy ginekologiczne, takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, endometrioza. 

CFS w różnym stopniu dotyka różne osoby, lecz wszystkie one funkcjonują na poziomie aktywności znacznie obniżonym w porównaniu z okresem przed zachorowaniem. Niektórym nadal udaje się utrzymać stanowisko pracy, uczęszczać do szkoły, dbać o siebie lub o członków rodziny1. Inni odczuwają daleko posunięte zmiany. U około 25% osób cierpiących na CFS zaburzenie to prowadzi do całkowitego ich unieruchomienia.

CFS nie jest chorobą; jest syndromem, czyli zespołem objawów bez znanej fizycznej przyczyny. Diagnozuje się go często w powiązaniu z innymi syndromami – wykazującymi niektóre z jego objawów – takimi jak fibromialgia, zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome – IBS), zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (ang. postural orthostatic tachycardia syndrome – POTS), hipotensja neurogenna (ang. neurally mediated hypotension – NMH), zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego (ang. temporomandibular joint disorder – TMJ), zespół wielorakiej wrażliwości chemicznej (ang. multiple chemical sensitivities – MCS) i wiele innych. W niniejszej książce skoncentrujemy się przede wszystkim na przewlekłym zmęczeniu i fibromialgii, ponieważ zarówno objawy, jak i przebieg leczenia tych dwóch zespołów są bardzo podobne.

 

biblia-leczy-chroniczne-zmeczenie