Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Komentarze Ojców Kościoła

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 21 września 2016
  • komentarzy
  • 553 wyświetleń
  • lubi to!

Ojcowie Kościoła o nekromancji


Nekromancja jako praktyka magiczna była znana w czasach antycznych i od zawsze budziła w ludziach zrozumiały lęk. Już wtedy, zanim uczyniło to chrześcijaństwo, widziano w niej działanie demonów. Stąd spotykamy się z zakazem jej uprawiania już w antycznych ustawach prawnych.

Dla ojców Kościoła praktyka ta była nie do przyjęcia przede wszystkim ze względu na jej demoniczne pochodzenie. Ojcowie byli przekonani, że pod postać wywołanego ducha zmarłej osoby w rzeczywistości podszywa się sam demon. Zwracali też uwagę, że chrześcijanie uciekający się do nekromancji narażają się na bardzo poważne niebezpieczeństwa, takie jak poddanie się władzy demonów, odejście od jedynie prawdziwego Boga, wieczne potępienie. Wszak jedynym celem diabła było odwiedzenie człowieka od wiary w jedynego prawdziwego Boga. Starali się przekonać i uświadomić swoich czytelników i słuchaczy o tym, że demony nie mogą posiąść prawdy o przyszłości. Zatem ich wskazania są bezwartościowe.

Na podstawie zachowanych źródeł można więc domniemywać, że nekromancja, w porównaniu z innymi praktykami magicznymi i zabobonami, nie musiała być w Kościele starożytnym bardzo poważnym problemem. Świadectw ojców jest bardzo niewiele; nie wspominają też o niej wprost ani uchwały synodalne, ani księgi pokutne.

 

o-wywolywaniu-duchow-orygenes-eustacjusz-z-antiochii-i-grzegorz-z-nyssy

 

 

 

„O wywoływaniu duchów – Orygenes, Eustacjusz z Antiochii i Grzegorz z Nyssy”Polecamy

Św. Jan Bosko i jego sny

Ks. Jacek Jurczyński SDB

Hymn o Miłości

Św. Jan Chryzostom

Jezus

Marcin Majewski

partnerzy