Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Komentarze Ojców Kościoła

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: fot. Jan Paluch
  • 25 maja 2016
  • komentarzy
  • 1 303 wyświetleń
  • lubi to!

Chleba naszego…

św. Augustyn

Rozumiemy doskonale: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” (Mt 6,11) – chodzi tu o twoją Eucharystię, pokarm codzienny. Wiedzą dobrze wierni, co przyjmują, i dobrze to dla nich, że przyjmują chleb codzienny, konieczny w tym życiu. Proszą za siebie, by stali się dobrymi, by wytrwali w dobroci, w wierze, pędząc uczciwe życie. Tego pragną, bo o to się modlą. Jeśliby bowiem nie wytrwali w dobrym życiu, zostaliby oddzieleni od tego chleba. A więc co znaczy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”?

Tak żyjmy, abyśmy nie zostali oddzieleni od ołtarza. Ale chlebem codziennym jest także słowo Boże, które codziennie jest wam wyjaśniane i w pewien sposób łamane. I jak tamten chleb pożywają żołądki, tak tego pożądają umysły. O ten więc chleb prosimy w sposób prosty, bo cokolwiek potrzeba naszym ciałom i duszom w tym życiu, określamy słowem „chleb powszedni”.

 

Eucharystia pierwszych chrześcijan Ojcowie Kościoła nauczają o Eucharystii, Wydawnictwo M, Kraków 2013


więcej tekstów autora
Polecamy

partnerzy