Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Jak czytać Biblię

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 9 stycznia 2015
  • komentarzy
  • 1 469 wyświetleń
  • lubi to!

Po co jest prawda?

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Jezus powiedział do Żydów, którzy Mu uwierzyli [czyli którzy chcieli patrzeć na świat i siebie z Jego perspektywy]: Jeżeli będziesz trwać w  nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami  i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli (J 8,31-32).

Po co jest prawda? Prawda jest dla wolności. Co więcej, prawda, aby być prawdą, musi wyzwalać. Biblijna prawda, jeśli nie wyzwala, nie jest prawdą. Tak jak lekarstwo, żeby było lekarstwem, musi leczyć, inaczej jest tylko substancją, płynem, chemicznym związkiem. A czasem nawet trucizną. Dlatego prawdę znają nie ci, którzy wiedzą, jaka prawda jest, ale ci, którzy są wolni. Zatem im bardziej człowiek jest zniewolony, tym dalej jest od prawdy.

I tu trzeba dokonać zasadniczego rozróżnienia między informacją a prawdą. Informacja informuje, a prawda wyzwala. Informacja przekazuje treść, prawda przekazuje moc potrzebną do wyzwolenia. Powiedzenie komuś, że jest łajdakiem, może być tylko informacją. Stanie się prawdą, jeśli ta informacja zaprowadzi go do wolności. Stwierdzenie, że dziecko jest głodne może być tylko informacją, stanie się prawdą, jeśli to słowo wyzwoli go od głodu. Powiedzenie, że Bóg jest miłością może być tylko informacją, stanie się prawdą, jeśli ta miłość zacznie wyzwalać.

Dlaczego rozróżnienie między informacją a prawdą jest tak ważne? Dlatego, żebyśmy nie byli przekonani, że znamy prawdę, kiedy nie jesteśmy wolni i żeby rozumieć ludzi, którzy odrzucają to, co my nazywamy prawdą. Zapewne oni nie odrzucają prawdy, ale informację. A skoro ta informacja, którą znają o Bogu, Kościele i wierze ich nie wyzwoliła, to nawet muszą ją odrzucić, ponieważ jeśli coś nie wyzwala, to znaczy, że nie może być prawdą. Człowiek ze swojej istoty chce być przede wszystkim wolny.

Świat stoi na prawdzie. Wiemy, że nieraz nie zależy nam na prawdzie, nawet jeśli kłamstwo prędzej czy później zaboli. Rozumiemy, że wiele zależy od perspektywy, dlatego nie denerwujemy się z powodu tych, którzy widzą wiele spraw całkiem inaczej, ale zależy nam na tym, żeby na wszystko patrzeć z Boskiej perspektywy, ponieważ jest to perspektywa wolności. A wolność, czyli zbawienie, czyli w języku niereligijnym szczęście, to jest to, o co właściwie nam chodzi.

Polecamy: Ks. Wojciech Węgrzyniak, O prawdzie, Wydawnictwo M, Kraków 2014


więcej tekstów autora

Ks. Wojciech Węgrzyniak

ur. 1973 w Niedzicy – pisarz-kaznodzieja, prezbiter archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie. Prowadzi stronę www.wegrzyniak.com

Polecamy

Tabga

Fernando Perfetti

O skutkach grzechu prarodziców

Św. Meliton z Sardes

O Boskich pocieszeniach

Mistrz Eckhart

partnerzy