Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Przewodnik po Ziemi Świętej

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Wnętrze kościoła w Betfage
  • 11 kwietnia 2014
  • komentarzy
  • 1 939 wyświetleń
  • lubi to!

Z Betfage do Jerozolimy

Fernando Perfetti

Gdy się zbliżyli do Jerozolimy i przyszli do Betfage na Górze Oliwnej, wtedy Jezus posłał dwóch uczniów, mówiąc im: «Idźcie do wsi, która jest przed wami, a zaraz znajdziecie uwiązaną oślicę i przy niej źrebię. Odwiążcie je i przyprowadźcie do Mnie. A gdyby wam ktoś coś mówił, powiecie: „Pan ich potrzebuje, i zaraz je odeśle”». A stało się to, żeby się spełniło słowo Proroka: Powiedzcie Córze Syjońskiej: Oto Król twój przychodzi do Ciebie łagodny, siedzący na osiołku, źrebięciu oślicy. Uczniowie poszli i uczynili, jak im Jezus polecił. Przyprowadzili oślicę i źrebię i położyli na nie swe płaszcze, a On usiadł na nich. Tłum zaś ogromny słał swe płaszcze na drodze, a inni obcinali gałązki z drzew i słali nimi drogę. A tłumy, które Go poprzedzały i które szły za Nim, wołały głośno: Hosanna Synowi Dawida! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach! Gdy wjechał do Jerozolimy, poruszyło się całe miasto, i pytano: «Kto to jest?» A tłumy odpowiadały: «To jest prorok, Jezus z Nazaretu w Galilei».
Mt 21, 1-11

W drodze do Jerozolimy Jezus zatrzymał się w Betfage, wiosce położonej nieopodal Góry Oliwnej. Tu poprosił uczniów, by przyprowadzili Mu osiołka, którego nikt jeszcze nie dosiadał. Następnie w otoczeniu tłumów wyruszył ku swemu przeznaczeniu.

Istnieje wiele tradycji dotyczących pierwotnej lokalizacji kamienia, na którym stanął Jezus, by dosiąść osiołka. Kamień ten zachował się do naszych czasów. Zdobią go średniowieczne ilustracje i malowidła przedstawiające zamek, grupę mężczyzn, samicę osła z osiołkiem, procesję kierującą się w stronę Jerozolimy, wskrzeszenie Łazarza. Jeden z napisów uwiecznił również nazwę wioski.

W roku 1883 franciszkanie wybudowali tutaj sanktuarium, w którym zachowały się obrazy przedstawiające związane z tym miejscem wydarzenia biblijne. W roku 1954 sanktuarium zostało odrestaurowane przez architekta Antonia Barluzziego, który między innymi dobudował wieżę. W epoce krucjat, w Niedzielę Palmową wyruszała z Betfage procesja zmierzająca do Jerozolimy. W roku 1933 do tradycji tej powrócono i kultywuje się ją do dziś.

Jako baranek prowadzony na zabicie Jezus wybiera małą osadę Betfage, aby z niej wjechać do Jerozolimy. W duchu Ewangelii, która podkreśla to, co małe, pokorne, pozbawione wspaniałej oprawy i fajerwerków, Bóg po raz kolejny wybiera to, co małe i pokorne, aby wejść do ludzkiego serca.

Fernando Perfetti, Ziemia Święta, Pielgrzymując śladami Jezusa, Wydawnictwo M, Kraków 2014, s. 84-85


więcej tekstów autora
Polecamy

Miriam (Maryja)

Marcin Majewski

Bóg-matka

Agnieszka Ostapczuk

partnerzy