Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Przewodnik po Ziemi Świętej

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: fot. Anna Lis, kościół Dominus Flevit, Jerozolima
  • 29 lipca 2014
  • komentarzy
  • 2 344 wyświetleń
  • lubi to!

Dominus flevit – Pan zapłakał

Fernando Perfetti

Gdy był już blisko, na widok miasta zapłakał nad nim i rzekł: «O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi! Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami. Bo przyjdą na ciebie dni, gdy twoi nieprzyjaciele otoczą cię wałem, oblegną cię i ścisną zewsząd. Powalą na ziemię ciebie i twoje dzieci z tobą, a nie zostawią w tobie kamienia na kamieniu za to, żeś nie rozpoznało czasu twojego nawiedzenia». Łk 19, 41-44.

Jezus dopełnia swej przepowiedni we fragmentach: Mt 23, 37-39 i 24, 15.

Tę małą świątynię w kształcie łzy, wybudowaną na planie krzyża greckiego, wznieśli franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej w 1955 roku dla upamiętnienia płaczu Jezusa nad Jerozolimą. Jej łacińska nazwa w polskim tłumaczeniu brzmi: „Pan zapłakał”. Znajduje się nieopodal kościoła Ojcze Nasz, na zboczu Góry Oliwnej. Jest kolejnym dziełem architekta Antonia Barluzziego. Architekt zaprojektował tu m.in. ołtarz główny z przestronnym oknem, z którego roztacza się rozległy widok na Jerozolimę. Pozwala on pielgrzymowi wczuć się głęboko w ból Jezusa przewidującego przyszły los Świętego Miasta.

Miejsce to, nabyte przez franciszkanów w 1881 roku, leżało na trasie procesji zmierzających z Góry Oliwnej do Bazyliki Grobu Świętego. Odkryto tu pozostałości klasztoru z VII wieku, kaplicę poświęconą prorokini Annie oraz grobowce z epoki bizantyjskiej.

Niezależnie od przekazywanej przez chrześcijan tradycji, wykopaliska archeologiczne czynią z kościoła „Dominus Flevit” jedno z najciekawszych miejsc w okolicy. Prace badawcze prowadzili tu o. Bagatti (1954) i o. Piccirillo (1983). Odkrycia dotyczą trzech okresów: przedizraelickiego (XVI-XIV wiek p.n.e.), rzymkiego i judeo-chrześcijańskiego (I wiek p.n.e. – IV wiek n.e.) oraz bizantyjskiego (IV-VII wiek).

Najstarszym znaleziskiem jest grobowiec jebusycki (przedizraelicki), zlokalizowany niedaleko kaplicy, z ceramicznymi przedmiotami pogrzebowymi – niektóre z nich to przedmioty luksusowe, reprezentujące kulturę mykeńską.

Pozostałe znaleziska to wielka nekropolia obejmująca 82 groby typu kokhim i arkosolium, 70 grobów ziemnych, 7 grot i 3 cysterny. Wszystkie odkrycia pochodzą z dwóch epok: rzymskiej (I w. p.n.e. – I w. n.e.), z sarkofagami i ossuariami, oraz rzymsko-bizantyjskiej (II-V w.), z arkosolium i fosami z pozostałościami drewnianych sarkofagów.

Szczególne znaczenie wśród tych odkryć mają – zdaniem o. Bagattiego – dekoracje sarkofagów (skrzyni – ossuariów), pośród których występują znane nam z Ewangelii imiona: Jair, Marta, Maria, Szymon, syn Jony, itp. Na jednym z ossuariów widnieje symbol XR (na podobne znaki trafiamy w Nazarecie i innych miejscach). Litera X, albo krzyż, są bez wątpienia pochodzenia judeo-chrześcijańskiego. Bardzo prawdopodobne, że niektóre z grobów (oznaczone krzyżem lub palmą) należały do rodzin judeo-chrześcijańskich.

Wśród znalezisk zobaczyć możemy również groby bizantyjskie z V-VI w., opatrzone inskrypcjami w języku greckim, hebrajskim i aramejskim. Znaleziska z nekropolii przechowywane są w siedzibie Studium Biblicum Franciscanum  przy klasztorze Biczowania oraz w Muzeum Izraela.

Kaplica „Dominus Flevit”upamiętnia głęboki żal Jezusa: „Jeruzalem, Jeruzalem, nie rozpoznałaś mnie, ty zabijasz proroków i kamienujesz tych, którzy do ciebie są posłani” (Por. Mt 23, 37).

Jak ogromny ból musiał odczuwać Jezus z powodu niezrozumienia i odrzucenia na swej własnej ziemi. Jak ogromny musiał to być smutek, skoro przerodził się w płacz. Tak bardzo chciałbym towarzyć Ci, Jezu, w tamtej chwili. Wiem jednak, że nie jest to łatwe, że jestem zbyt słaby, żeby iść za Tobą aż do końca. Chciałbym Cię pocieszyć, a przecież ja sam potrzebuję pocieszenia. Czuję się coraz bliżej Ciebie, coraz bardziej z Tobą związany.

Fernando Perfetti, Ziemia Święta, Pielgrzymując śladami Jezusa, Wydawnictwo M, Kraków 2014


więcej tekstów autora
Polecamy

partnerzy