Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Najtrudniejsze fragmenty Biblii

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 23 sierpnia 2016
  • komentarzy
  • 613 wyświetleń
  • lubi to!

Słowo na dziś: UAI – „biada”

Ks. Wojciech Węgrzyniak

BIADA wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. […] BIADA wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one zdzierstwa i niepowściągliwości. (Mt 23,23.25)

 

„Uai” to forma okrzyku, który ma za zadanie wyrazić ból, smutek, zgrozę lub dezaprobatę. Można je tłumaczyć jako „biada! niestety! ach!”. W Biblii występuje ponad 100 razy. W Ewangelii Mateusza „uai” pojawia się 11 razy, zawsze  w ustach Jezusa.

 

Jezus nie boi się powiedzieć publicznie o tym, co go boli. Nie boi się, chociaż smutek Jezusa powodują najczęściej ci, którym więcej dano: uczeni w Piśmie i faryzeusze. Nie boi się, chociaż zdaje sobie sprawę, że takie wypowiedzi mogą ściągnąć na niego gniew i chęć zemsty. Jezus nie boi się, bo kocha tych, którym mówi „biada”. A miłość prędzej umrze niż przestanie mówić prawdę. Prawdę, która wyzwala nawet kiedy boli.

 

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: milczenia o tym, co złe i mówienia o tym, co złe bez miłości.


więcej tekstów autora

Ks. Wojciech Węgrzyniak

ur. 1973 w Niedzicy – pisarz-kaznodzieja, prezbiter archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie. Prowadzi stronę www.wegrzyniak.com

Polecamy

Centrum mojego świata

Roman Brandstaetter

Środa, 05.03.2014

Jan Paweł II

Jak nie czytać Biblii

Bp Kazimierz Romaniuk

partnerzy