Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Najtrudniejsze fragmenty Biblii

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 26 września 2016
  • komentarzy
  • 570 wyświetleń
  • lubi to!

Słowo na dziś: DIALOGISMOS – „myśl”

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Przyszła im też MYŚL, kto z nich jest największy. Lecz Jezus, znając MYŚLI ich serca, wziął dziecko, postawił je przy sobie i rzekł do nich: „Kto przyjmie to dziecko w imię moje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmie, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto bowiem jest najmniejszy wśród was wszystkich, ten jest wielki”. (Łk 9,46-48)

„Dialogismos”’ może znaczyć „rachunki, zrobienie rachunków, rozważanie, zastanawianie się, myśl, zamysł, powątpiewanie, rozmowa, dyskusja”.

Myśli człowiekowi mogą przychodzić różne. Tak jak apostołom. Ważne, żeby pamiętać o dwóch sprawach: 1) Jezus zna je wszystkie i choćbyśmy jak je maskowali przed światem i sobą, Bóg wie, co nam zaprząta głowę, 2) Skoro są to myśli, trzeba je potraktować w sposób rozumny, czyli zastanowić się nad nimi do końca. Pomyśleć nad myślami. Tak jak Jezus. Nie wyśmiewa myśli o byciu największym, ale tłumaczy uczniom logikę wielkości.

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: życia w hipokryzji i myśli, które nie myślą.


więcej tekstów autora

Ks. Wojciech Węgrzyniak

ur. 1973 w Niedzicy – pisarz-kaznodzieja, prezbiter archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie. Prowadzi stronę www.wegrzyniak.com

Polecamy

Miriam (Maryja)

Marcin Majewski

Niedziela, 24.08.2014

Jan Paweł II

XXX Niedziela Zwykła

Ks. Wojciech Węgrzyniak

partnerzy