Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Najtrudniejsze fragmenty Biblii
źródło: flickr
  • 6 kwietnia 2016
  • komentarzy
  • 443 wyświetleń
  • lubi to!

Po tych słowach TCHNĄŁ na nich

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Słowo na dziś: EMFYSAO – „tchnę”.

Po tych słowach TCHNĄŁ na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. (J 20,23)

„Emfysao” znaczy „dmucham, tchnę na kogoś, dmę w coś”. To samo słowo użyte jest, gdy mowa o Bogu, który tchnie w proch, aby powstał człowiek (Rdz 2,7), albo o Duchu wiejącym po kościach obumarłych, by te ożyły na nowo (Ez 37,9).

Jeśli Jezus tchnie na uczniów Ducha, to czyni z nich nowe stworzenie: już nie są tylko ludźmi, ale ludźmi życia, bardziej boscy niż ludzcy, bardziej duchowi niż cieleśni. I jeśli mówi przy tym o odpuszczeniu grzechów, to dlatego, że każde rozgrzeszenie jest stworzeniem nowego człowieka: z grzesznika powstaje święty, z obumarłego żywy, z poranionego przeszłością rodzi się człowiek nadziei.

Uchroń nas od dwóch błędów, Panie: niewiary w spowiedź i rezygnacji z walki o rozgrzeszenie.


więcej tekstów autora

Ks. Wojciech Węgrzyniak

ur. 1973 w Niedzicy – pisarz-kaznodzieja, prezbiter archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UPJPII w Krakowie. Prowadzi stronę www.wegrzyniak.com

Polecamy

partnerzy