Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Komentarze Ojców Kościoła

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 2 kwietnia 2015
  • komentarzy
  • 1 264 wyświetleń
  • lubi to!

Krew i woda

Św. Jan Chryzostom

Z Ewangelii według św. Jana (rozdz. 19):
Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostały na krzyżu w szabat – ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem – Żydzi prosili Piłata, aby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. 32Przyszli więc żołnierze i połamali golenie tak pierwszemu, jak i drugiemu, którzy z Nim byli ukrzyżowani. 33Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.
Jakże mógłby ktoś wykazać, że Kościół powstał z boku Chrystusa? Na to nam wskazuje Pismo. Skoro Chrystus wyniesiony na krzyż, zawołał wielkim głosem i umarł, zbliżył się do niego jeden z żołnierzy, przebił Mu bok i wypłynęła krew i woda (J 19,34), i z tej krwi i wody powstał cały Kościół. Świadczy o tym sam Chrystus mówiąc: „Jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie z wody i Ducha, nie może wejść do królestwa niebieskiego” (J 3,5). Krew zaś nazywa Duchem. Rodzimy się przez wodę chrztu, a jesteśmy karmieni krwią. Patrz: jesteśmy z Jego ciała i Jego kości. Przez Jego krew i wodę rodzimy się i jesteśmy żywieni. I podobnie jak gdy spał Adam, powstała Ewa, tak gdy umierał Chrystus, zrodził się Kościół z Jego boku.


więcej tekstów autora
Polecamy

Niewiniątka

Marcin Majewski

Łaski pełna

Anna Świderkówna

partnerzy