Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Jak czytać Biblię

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Wikipedia: John Martin, Zniszczenie Sodomy i Gomory, XIX w.
  • 22 czerwca 2015
  • komentarzy
  • 4 786 wyświetleń
  • lubi to!

Tajemnica Sodomy i Gomory


Wczesnym rankiem udał się Abraham na to miejsce, na którym stał niedawno przed obliczem Jahwe. Popatrzył w stronę Sodomy i Gomory, a potem rozejrzał się po okolicy, na wszystkie strony, i oto co zobaczył: gęsty dym unosił się ponad całą ziemią jakby z ognistego pieca do wytapiania metali. Kiedy Bóg obracał w perzynę okoliczne miasta, miał wzgląd na Abrahama i pozwolił ocalić życie Lotowi, gdy skazywał na zagładę miasta, w których Lot przebywał.
(Rdz 19, 27-29)

Położone na zasolonych równinach w pobliżu Morza Martwego, miasta Sodoma i Gomora w czasach biblijnych cieszyły się złą sławą z powodu wyrafinowanych występków popełnianych przez ich mieszkańców. Dzisiaj nazwy tych miast są synonimami niegodziwości i rozpusty. Słowo „sodomia” nawiązuje do zepsucia mieszkańców Sodomy.

Według Biblii Abraham, wielki protoplasta Izraelitów i innych plemion semickich, był bardzo poruszony, kiedy dowiedział się, że Bóg zamierza zniszczyć Sodomę i Gomorę, gdzie mieszkał jego bratanek Lot. Abraham negocjował z Bogiem,  prosząc Go, aby oszczędził miasta, jeśli znajdzie się w nich dziesięciu prawych ludzi. Bóg zgodził się, lecz liczba sprawiedliwych nie osiągnęła wartości dwucyfrowej. Lot został ostrzeżony i uciekł wraz z żoną i dwiema niezamężnymi córkami.  Żona Lota, uciekając, obejrzała się na poddane zagładzie miasta i sama zginęła. Tylko Lot i jego córki uniknęli śmierci (Rdz 19). Odnalezione pozostałości Biblia mówi, że tego fatalnego dnia zniszczone zostały nie tylko Sodoma i Gomora, lecz także trzy inne miasta na równinie.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku ekspedycja naukowa, którą zapoczątkował słynny archeolog biblijny, Paul W. Lapp, odkryła miejsce uważane dziś za lokalizację zniszczonych miast. Na terenie tym, położonym na południe od Morza Martwego, znajdują się asfalt, siarka, ropa naftowa, smoła i gaz ziemny. Archeolog Bryant Wood twierdzi, że „te łatwopalne materiały mogły zostać wydobyte na powierzchnię ziemi przez podziemne ciśnienie spowodowane trzęsieniem ziemi, wywołane przez przemieszczanie się uskoków tektonicznych. Jeśli te łatwopalne środki zapaliły się od pioruna lub w wyniku działania jakiegoś innego czynnika po tym, jak znalazły się na powierzchni, to rzeczywiście mogło dojść do takiej masakry, jaką opisuje 19 rozdział Księgi Rodzaju”. Wykopaliska z tego terenu ukazały ogromne złoża pyłu wraz ze śladami spalenizny. Inne znaleziska zdawały się nawet ujawniać pozostałości kul płonącej siarki. Być może los, jaki spotkał „miasta na równinie”, to skutek klęski żywiołowej. Mogła być ona  jednak spowodowana przez mieszkańców tych miast, wzbudzających gniew Boga, który był tutaj niewątpliwie czynnikiem nadprzyrodzonym.

Co spowodowało, że Morze Martwe jest martwe? Sól. Mnóstwo soli! Księga Rodzaju opowiada, że dwaj aniołowie ostrzegli Lota o nadchodzącej zagładzie Sodomy i Gomory. Aniołowie wyprowadzili z miasta Lota, jego żonę i ich dwie córki. Już za bramami miasta jeden z aniołów powiedział: „Uchodź, abyś ocalił swe życie. Nie oglądaj się za siebie […]” (Rdz 19, 17). Rodzina uciekła, lecz żona Lota, być może przez chwilę żałując utraty domu i dobytku, zignorowała nakaz anioła i spojrzała za siebie. Natychmiast zmieniła się w słup soli (Rdz 19, 26).

Góry soli, zalegające nad brzegami Morza Martwego, przez długi czas były źródłem bogactwa dla królestw, które panowały na tym obszarze, a co za tym idzie, wywoływały nieustanne konflikty. Ponieważ sól z łatwością ulega erozji, wiatr i czynniki pogodowe działają tu nieustannie jak rzeźbiarze, formując z solnych skał iglice i słupy. Jedna z szczególnie charakterystycznych skał w pobliżu południowego wybrzeża Morza Martwego nazywa się „Bint Sheik Lot”, czyli „Żona Lota”, ponieważ kształtem przypomina kobietę.

 

Layout 1Polecamy

partnerzy


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/footer.php on line 29