Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Jak czytać Biblię

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 27 czerwca 2014
  • komentarzy
  • 968 wyświetleń
  • lubi to!

Blask Bożych przykazań

Joachim Badeni OP

Uznaj więc, że Pan, twój Bóg, jest Bogiem, Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tysięcznego pokolenia względem tych, którzy Go kochają i strzegą Jego praw
Pwt 7,9

Wiara jest w umyśle, a nie w uczuciach. Wiara to akt duchowy, to przylgnięcie do Boga. Nie chodzi o to, by rozkręcać się emocjonalnie, szaleć i podskakiwać, krzyczeć „alleluja”. Gdzie wtedy jest przylgnięcie? Nie ma. Może go nie być. Może być tylko zachwyt, podkręcanie uczuć. Cieszę się, raduję. A gdzie jest przylgnięcie do Boga? Akt wiary, nadprzyrodzony, boski akt wiary?

Trzeba uważać, żeby nie wpaść w poślizg, jeżeli będzie przymrozek, będzie katastrofa, będzie kraksa. Natomiast droga, której strzeże Dekalog, Boże prawo, jest sama w sobie jasna. Ja jestem drogą, Ja jestem prawdą, Ja jestem życiem – mówi Pan (por. J 14,6). Czyli jeśli ktoś naprawdę doszedł do światła Bożego, wtedy widzi światło, blask przykazań Dekalogu; przykazania kościelne mają raczej inny blask, ale też jest blask. Jest też blask, przypuśćmy, reguły zakonnej. Mimo że to jest w pewnym sensie ludzkie prawo, to jednak przebija w nim wcielony boski blask przykazania, co więcej – wcielony blask samej drogi.

Idę ciągle w świetle, ta droga nie staje się ciemna. Nie trzeba włączać długich świateł w samochodzie, cały czas droga jest zupełnie jasna. Ale kto to widzi? Wszyscy mamy bardzo zabrudzoną przednią szybę w samochodzie, włączamy wycieraczkę, ale reszta szyby pozostaje brudna. Nie ma rady, trzeba wziąć szmatę i wycierać. Do tego dążymy, żeby przednia szyba samochodu, która nam pokazuje drogę, była zupełnie czysta, a czasem jest szara. Dopóki jest szara, nasze widzenie drogi jest niejasne, szare. Ale jeśli nasza przednia szyba będzie zupełnie czysta, to wtedy jasno widzimy drogę, widzimy znaki drogowe, Dekalog – i droga jest jasna, i jasne są drogowskazy, które prowadzą nas po tej drodze. To jest życie wewnętrzne chrześcijanina, szczególnie w naszym katolickim pojęciu, które zawiera pełnię Kościoła.

Weźmy jako przykład słowo Boże z Liturgii godzin z Godziny czytań, responsorium po pierwszym czytaniu z soboty drugiego tygodnia Wielkiego Postu. „Prawo Pańskie jaśnieje, oświeca oczy” (por. Ps 19). Cóż to jest? Co to znaczy? Przypuśćmy, Dekalog jest jasny. „Nie zabijaj!” – to świeci, „Nie cudzołóż!” – świeci. Mam, przypuśćmy, ochotę zmienić żonę, partnerkę, bo moja żona jest stara i nudna. „Tu szóste przykazanie świeci”. „Zupełnie przeciwnie, proszę księdza, ksiądz tego nie rozumie, bo żyje w celibacie”. Właśnie o to chodzi, młoda żona, dziewczyna ładna, mąż ją rzucił, a moja żona jest nie do wytrzymania. Jak się włączy ze swoją mamą, to człowiek uszy zatyka. Prawo świeci? Nic nie świeci.

Zaświeci dopiero, kiedy potrafimy Kowalskiemu, który ma ochotę na zmianę partnerki życiowej, wytłumaczyć, co to jest Boskie prawo, że to nie jest kodeks drogowy, tylko Boskie prawo. Wtedy on zrozumie – to jest przykra rzecz, może wytrzymać w tym bardzo trudnym małżeństwie, ale to jest jasne, to jest boska rzecz; przykra, ale boska. „Prawo Pańskie jaśnieje i oświeca oczy”. Do tego światła dążymy, do życia według przykazań. Dekalog jest po to, byśmy nie zboczyli z drogi życiowej, i dlatego przykazania świecą. Natomiast świecą nie tylko Boże przykazania jako Boski kodeks drogowy, ale sama droga jest światłem.

Joachim Badeni OP, Światłość serca, Wydawnictwo M, Kraków 2012 , s. 34-36


więcej tekstów autora

Joachim Badeni OP

właśc. Kazimierz Stanisław Badeni herbu Bończa, ur. 14.10.1912 w Brukseli, zm. 11.03.2010 w Krakowie; dominikanin, mistyk, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, hrabia, autor książek

Polecamy

Droga Krzyżowa, XIII

Józef Augustyn SJ

Niedziela, 09.02.2014

Jan Paweł II

Gdzie leży serce?

Joachim Badeni OP

partnerzy