Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Jak czytać Biblię

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
źródło: Shutterstock
  • 9 czerwca 2015
  • komentarzy
  • 1 177 wyświetleń
  • lubi to!

Biblia wpierw uczy pokory, dopiero potem oświeca

Richard Rohr

Jak czytać tekst biblijny, by nas nawrócił lub przemienił? Aby na to pytanie odpowiedzieć, zamierzam zdefiniować Biblię na nowo. Biblia jest szczerą rozmową z ludzkością na temat tego, gdzie spoczywa prawdziwa moc.

Wszelka literatura duchowościowa, w tym Biblia, jest zbiorem ksiąg, których centralny obiekt zainteresowania znajduje się poza nimi samymi – w Najświętszej Tajemnicy. Biblia rzuca światło na twoje ludzkie doświadczenie dzięki temu, że się z nim zmaga. Nie jest ona substytutem ludzkiego doświadczenia. Jest zaproszeniem do zmagania jako takiego: jej teksty mają Cię zaniepokoić. Istoty ludzkie osiągają świadomość na drodze zmagań, a szczególnie zmagań z Bogiem i świętymi tekstami. Pozostajemy w zasadzie nieświadomi, jeśli unikamy wszelkich konfliktów, dylematów, paradoksów, niespójności lub sprzeczności. Biblia jest księgą wypełnioną konfliktami, paradoksami oraz historycznymi nieścisłościami. Roi się w niej od sprzeczności, ale to właśnie dzięki temu, że potrafimy nauczyć się zmagać z tymi pozornymi paradoksami, dojrzewamy; a nie dzięki temu, że ich unikamy, posługując się jakąś gładką, jednozdaniową odpowiedzią, którą potrafi zapamiętać nawet szesnastolatek.

Gdybym przystał na, w większości jednolinijkowe, odpowiedzi na wszystko, które można znaleźć w niektórych katechizmach, moja duchowa odyseja zakończyłaby się już w trzeciej klasie. Dla wielu, co prawda wyedukowanych w innych dziedzinach, tak właśnie się to skończyło. Stworzyliśmy ludzi dysponujących łatwymi odpowiedziami zamiast poszukiwaczy Boga i prawdy. Na Boga i prawdę nie można się tak po prostu natknąć, gdyż są to dary, które otrzymują ci, którzy naprawdę ich chcą i pragną.

 

tak_ale_1_4_v1_500px


więcej tekstów autora
Polecamy

Pierwszy ogień na pożegnanie szabatu

Bella Szwarcman-Czarnota

Chanuka - Święto świateł

Bella Szwarcman-Czarnota

Słowo stało się ciałem

Teodoret z Cyru

partnerzy