Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Ewangelia dnia

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
  • 26 listopada 2019
  • komentarzy
  • 150 wyświetleń
  • lubi to!

Wtorek, 26.11.2019

Jan Paweł II

Łk 21, 5-11

A kiedy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i ofiarowanymi klejnotami, On rzekł: 6 Przyjdą dni, że z tego, co widzicie, nie pozostanie kamień na kamieniu; wszystko będzie zburzone. Zapytali Go więc: Nauczycielu, kiedy się to stanie, i co będzie znakiem, że już się zaczyna? On zaś rzekł: Uważajcie, żeby was ktoś nie uwiódł.
Przyjdzie bowiem wielu [rzekomo] w imię moje i będą mówić, że to Ja jestem i że czas już nadszedł. Nie idźcie za nimi!
Gdy usłyszycie odgłosy bitew i przewrotów, nie bójcie się. Musi się to najpierw stać, ale jeszcze nie zaraz będzie koniec. Mówił
do nich wtedy: Powstanie naród przeciwko narodowi i królestwo przeciwko królestwu.
Będą się zdarzały trzęsienia ziemi, a w niektórych okolicach zaraza i głód dotkliwy. Na niebie pojawią się przerażające widma i cudowne znaki.

 

Ewangelia według św. Łukasza ma również charakter eschatologiczny. Nie dominuje w niej jednak eschatologia świata, lecz zapowiedź zburzenia Jerozo­limy. «Przyjdzie czas – mówi Jezus – kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony» (Łk 21,6). Jezus wypowiada te słowa wobec słuchaczy, którzy oglądali własnymi oczyma wspaniałość świątyni jerozolimskiej, i w ten sposób zapowiada wydarzenia stosunkowo bliskie w czasie. Wiadomo bowiem, że zburzenie Jerozo­limy i świątyni miało miejsce w r. 70 po narodzeniu Chrystusa. Na pytanie: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?» (Łk 21,7), Chrystus da­je odpowiedź, która bezpośrednio odno­si się do faktu zburzenia Jerozolimy, ale można by ją odnieść również do końca świata. Zapowiada wojny i przewroty, przestrzegając przed fałszywymi mesjaszami. «Powstanie naród przeciw naro­dowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawi­ska i wielkie znaki na niebie» (Łk 21, 10-11).

 

Aud. gen., 19 XI 1995


więcej tekstów autora
Polecamy

Narodziny radości świata

Św. Jan Damasceński

Arka i żydowskie legendy

Bella Szwarcman-Czarnota

partnerzy