Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Ewangelia dnia

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
  • 5 listopada 2019
  • komentarzy
  • 96 wyświetleń
  • lubi to!

Wtorek, 05.11.2019

Jan Paweł II

Łk 14, 15-24

Jeden ze współbiesiadników, gdy to usłyszał, powiedział: Szczęśliwy ten, kto będzie pożywał chleb w królestwie Bożym. Wtedy Jezus rzekł do niego: Pewien człowiek wyprawił wielką ucztę i zaprosił na nią wielu. Posłał też swego sługę, gdy nadszedł czas uczty, aby powiedział zaproszonym, żeby przyszli, bo już wszystko gotowe. A oni wszyscy poczęli się wymawiać. Jeden  powiedział: Kupiłem pole, muszę przecież pójść i zobaczyć je. Proszę cię, miej mnie za wytłumaczonego. Drugi zaś rzekł: Zakupiłem pięć par wołów; idę je wypróbować. Proszę cię, miej mnie za wytłumaczonego. A jeszcze inny oświadczył: Żonę pojąłem i dlatego nie mogę przyjść. Powróciwszy, sługa doniósł to wszystko swemu panu. Wówczas rozgniewał się pan i powiedział do swego sługi: Wyjdź zaraz na ulice i zaułki miast i przyprowadź tu ubogich, ułomnych, ślepych i kulawych. A sługa ów rzekł: Panie, już uczyniono, jak rozkazałeś, lecz jeszcze jest miejsce. Wtedy powiedział pan do sługi: Wyjdź na drogi i ścieżki i usilnie nakłaniaj do wejścia, tak aby zapełnił się mój dom. Zapewniam was bowiem, że żaden z owych ludzi, którzy byli zaproszeni, nie zakosztuje mojej uczty.

 

Chrystus nazywa człowieka «zaproszonym» i daje temu wyraz bezpośrednio w niektórych przypowieściach, a pośrednio w całej Ewangelii. Człowiek jest kimś «zaproszonym» przez Boga. Nie tylko powołanym do istnienia, jak wszystkie inne stworzenia w świecie widzialnym, ale zaproszonym od pierwszej chwili swego zaistnienia i poprzez całe swoje ziemskie bytowanie – zaproszonym «na ucztę», czyli do obcowania i komunii z Bogiem samym ponad miarę tegoż ziemskiego bytowania.

 

Anioł Pański, 31VIII 1980


więcej tekstów autora
Polecamy

Faryzeusze i celnicy

Anna Świderkówna

Arka i żydowskie legendy

Bella Szwarcman-Czarnota

partnerzy