Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Ewangelia dnia

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
  • 9 listopada 2019
  • komentarzy
  • 59 wyświetleń
  • lubi to!

Sobota, 09.11.2019

Jan Paweł II

J 2, 13-22

Tymczasem, ponieważ zbliżała się uroczystość Paschy żydowskiej, Jezus przybył do Jerozolimy. A kiedy spotkał w świątyni tych, co sprzedawali woły, baranki i gołębie, i zobaczył siedzących za stolikami bankierów, 15 sporządził sobie bicz z powrozów i powyrzucał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał pieniądze bankierów, a stoły poprzewracał. I rozkazał tym, którzy sprzedawali gołębie: Zabierzcie wszystko stąd i nie róbcie targowiska z domu mojego Ojca. Wtedy uczniowie Jego przypomnieli sobie te słowa Pisma: Gorliwość o dom Twój pożera Mnie. A Żydzi zapytali Go: Jakim znakiem udowodnisz nam, że masz prawo to czynić? Odpowiedział im Jezus: Możecie zburzyć świątynię, a Ja w ciągu trzech dni odbuduję ją na nowo. Wówczas rzekli do Niego Żydzi: Przez czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty odbudujesz ją w ciągu trzech dni? Lecz On mówił o świątyni swego ciała. Kiedy zmartwychwstał, Jego uczniowie przypomnieli sobie, że to mówił. I uwierzyli Pismu oraz słowom, które wyrzekł Jezus. 

 

 

„Dom Ojca mego”. Dzisiaj Chrystus wypowiada te słowa na progu świątyni jerozolimskiej. Zjawia się na tym progu, aby „rewindykować” wobec ludzi dom swego Ojca, aby domagać się swoich praw do tego domu. Ludzie zrobili z niego targowisko. Chrystus zdecydowanie przeciwstawia się temu, czyni im surowe zarzuty. Gorliwość o dom Boży Go pożera (por. J 2, 17), dlatego nie waha się wystawić siebie na niechęć starszych narodu żydowskiego i tych wszystkich, którzy odpowiadają za to, co uczyniono przeciw Domowi Jego Ojca, przeciw Świątyni. Pamiętne jest to wydarzenie. Pamiętna scena. Słowami swojego świętego gniewu Chrystus wpisał głęboko w tradycję Kościoła prawo świętości Domu Bożego. Wypowiadając te tajemnicze słowa odnoszące się do świątyni Jego Ciała: „Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo” (J 2, 19), Jezus uświęcił jednocześnie wszystkie świątynie Ludu Bożego.

 

18 III 1979, w rz. par. św. Józefa na Forte Boccea


więcej tekstów autora
Polecamy

Izaak

Marcin Majewski

Niedziela, 23.04.2014

Jan Paweł II

Sen Jakuba cz. 3

Ks. Jacek Jurczyński SDB

partnerzy