Wybierz Biblię dla siebie

dołącz do nas
Ewangelia dnia

Warning: Use of undefined constant U - assumed 'U' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/naszczas/domains/naszczas.pl/public_html/biblia/wp-content/themes/wizjo/sidebar.php on line 3
  • 4 listopada 2019
  • komentarzy
  • 84 wyświetleń
  • lubi to!

Poniedziałek, 04.11.2019

Jan Paweł II

Łk 14, 12-14

Do tego zaś, który Go zaprosił, powiedział: Gdy urządzasz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj przyjaciół ani braci, ani  krewnych, ani sąsiadów zamożnych, żeby z kolei oni zaprosili ciebie i odpłacili ci się w ten sposób. Lecz ty, gdy urządzasz ucztę, zwołaj ubogich, ułomnych, kulawych i ślepych. I będziesz szczęśliwy, bo oni nie mają z czego odwdzięczyć się tobie. Otrzymasz bowiem zapłatę w chwili zmartwychwstania sprawiedliwych.

 

 

Usłyszana dzisiaj Ewangelia jest także i przede wszystkim wielką lekcją miłości do braci najbardziej doświadczonych przez życie. Przyjmując zaproszenie na posiłek, Jezus ukazuje, że bardzo sobie ceni uprzejmość gospodarza, zachęca go jednak do większej jeszcze wspaniałomyślności, mówiąc: „kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych” (Łk 14, 13). W ten sposób Jezus wyraża to, że na pierwszym miejscu stawia cierpiących i głosi najistotniejsze orędzie Ewangelii, jakim jest posługa spełniana z miłości do Boga i braci: „będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych” (Łk 14, 14). Słowa te są nieustannym wyzwaniem dla naszej wiary. Trzeba wierzyć, ale trzeba także działać, czyli dawać świadectwo i przeżywać chrześcijaństwo poprzez bezinteresowne i konkretne czyny miłosierdzia. Także dziś, mimo wszystkich zdobyczy nauki i techniki, mimo szeroko rozpowszechnionej kultury i dobrobytu, miłosierdzie nie przestaje być potrzebne, bowiem wciąż są bracia, którzy cierpią. Wszyscy muszą być tego świadomi, tak w zakresie osobistym, jak i społecznym. Każdy więc chrześcijanin, każda diecezja i parafia, każda rodzina chrześcijańska i każda grupa świeckich powinny angażować się w praktykowanie miłosierdzia, w takich formach, jakie dla każdego są dostępne.

 

31 VIII 1986, Anagni (Włochy)

 


więcej tekstów autora
Polecamy

Testament

Roman Brandstaetter

Uczniowie - przedmiot dumy Lwa

Richard A. Burridge

partnerzy